Není šampion jako šampion

Jak poznáte kvality novofundlandského psa? Co znamená, když je pes šampion ČR (případně jiné země), získává CACy,  jak to souvisí s jeho kvalitami? Tento článek jsme pro Vás připravili i proto, že se na našem e-mailu množily dotazy a komentáře typu "můžete nám poradit, zda je ten, nebo ten vrh kvalitní", "ten pes musí být prefektní, protože je šampion ČR" apod.

ChampionTrocha teorie:

K získání titulu CH ČR je třeba navštěvovat národní a mezinárodní výstavy, na těchto výstavách psi soutěží ve svých kategoriích  a získávají 1, 2, 3 a další místa. První místo může (a nemusí) doprovázet udělení ocenění CAC. Druhé místo může (a nemusí) získat ocenění res. CAC.

Titul šampion krásy ČR získává pes, který získá 5x ocenění CAC (5 x zvítězí, umístí se na prvním místě a je mu přiznán CAC).

Tento popis je mírně zjednodušený, podrobná pravidla pro získání titulu můžete nastudovat na stránkách cmku.cz.

Podmínky pro získání titulu šampiona jiné země mohou být odlišné.

Rozhodnutí o tom, který pes získává CAC je plně v kompetenci rozhodčích, kteří jsou pro tuto činnost akreditovaní, většinou se jedná o dlouhodobé chovatele různých plemen, veterináře, příp. jiné odborníky a měli by být nezávislí (viz. další v článku).

Má každý CAC jako takový stejnou váhu?

Má a nemá. Z hlediska získání titulu Český šampion krásy pochopitelně je CAC jako CAC. Jeho získání na druhou stranu může být různě obtížné. Je jistě mnohem obtížnější získat CAC v konkurenci 8 psů, kde minimálně 3 jsou na špičkové úrovni (výborní), a jiné je to v případě, kdy pes nastoupí do kategorie sám a hrdě si odnáší první místo.

Existují také specialisti, kteří si jsou schopni vyjezdit CACy jen tam, kde nikdo nejezdí. Toto se až tak netýká Českého šampiona krásy, na našich výstavách není obvyklé, že by v kategorii byl novoundlandský pes sám, ale stává se to. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že to není chyba majitele psa, pokud je ve třídě se psem bez konkurence, občas se to stane a pes  (i naši psi) z toho těží. Nemělo by to být ale pravidlem.

Chcete si ověřit jak kvalitní je Vámi vyhlédnutý pes (pes pro krytí, fena Vašeho vyhlédnutého chovatele)? Ptejte se na konkurenci ve třídě, jak pes získal ocenění CAC.

Je CAC od různých rozhodčích srovnatelný?

Řekli jsme si již, že nás zajímá kvalita psa, nikoliv jen papír a proto si musíme jasně řící, že není. Speciálně v České republice se v posuzovaní novofundlandských psů dějí věci.

King Co se v ČR občas stává: CAC vyhrává pes, který neodpovídá standardu, resp. možná ano, ale standardu zcela jiného plemene, nebo CAC vyhrává pes, který je spřízněn s chovatelskou stanicí rozhodčího.

Takovýto pes nejenže nemá kvality na to, aby si CAC zasloužil, ale často nemá ani kvalitu na to být označen známkou výborný. To se pak projeví v okamžiku, kdy majitel psa nastoupí na nezávislého rozhodčího  a získává "pouze" známku velmi dobrý. Jak se proti tomuto bránit?

Jednoduše: kdo praktikuje tento způsob získávání šampionátu, bude mít vyběhaného šampiona na 2, max. 3 rozhodčích. Tyto informace se běžně dají získat na stránkách klubů novofundlandských psů. Pokud je pes šampion díky rozhodnutí 2-3 rozhodčích, idealně ještě všech z jednoho státu, je pravděpodobně něco shnilého ve státě Dánském.

Kvalitní pes nemá problém vyhrávat u kteréhokoliv nezávislého rozhodčího, resp. se umisťovat na druhém,či třetím místě se známkou výborný v případě větší konkurence.

Je třeba poznamenat, že většina rozhodčích v ČR jsou soudní lidé, bohužel pár jedinců funguje tak, jak je výše popsáno. Věřme tedy, že časem bude lépe.

Má každý CH ČR novofundlandského psa stejnou váhu, je ukazatelem kvality?

Bohužel tedy nemá a není. Titul je pouze informací, že majitel psa jezdí na výstavy a je na nich poměrně často. Chtějte tedy vědět na kterých rozhodčích (resp. kolika) šampion vznikl.

My se za naše výsledky nestydíme, absolvované výstavy zapisujeme veřejně u našich psů.

Co když má pes titul šampiona z jiné země?

Toto je velmi ošidný problém. V některých okolních zemích není vůbec snadné získat titul šampiona krásy, a to hlavně díky silné mezinárodní konkurenci. Na Slovensku, v Rakousku, v Itálii, to jsou všechno státy, kde se na titul pořádně nadřete. Nicméně (nejen) Evropa je velká a hranice otevřené a tak se u nás mohou objevovat psi s tituly z Azerbajdžánu, Mongolska, nebo Etiopie (příklad) :). V některých zemích zase platí pravidlo, že pokud je pes šampionem ČR, stačí mu k přiznání šampiona 1  (slovy jedno) vítězství (kde může být ve své třídě sám). Příklad: Lotyšsko, Litva, Estonsko a další.

International-community Pouhá informace, že pes je šampion třech zemí tedy nemusí znamenat naprosto nic jiného, než že si majitel udělal delší dovolenou. Takovýto pes je sice několikanásobný šampion, ale v konkurenci mu to opět není nic platné.

Na druhou stranu ani toto nelze posuzovat jednoduše černobíle, ze strany některých majitelů se může jednat o čiré zoufalství a po špatných zkušenostech o zanevření na výstavování v ČR. Pokud navíc bydlí u hranic, proč nevystavovat raději v Rakousku, nebo Německu.

Typický jedinec na MVP Brno, ČR, vítězný představitel novofundlandského psa na místě prvním, s přidělením známky výborný1 , CAC, CACIB:

Cr2

MVP Brno 2011.

Jak to vypadá v Evropě: Slovensko, Polsko, Norsko:

Slovensko_polsko 38081_141580185868973_100000509768316_364235_1103184_n

Záměrem článku není nikoho jmenovat, ukazovat prstem na konkrétní chovatele, ani naopak dělat reklamu kterékoliv chovatelské stanici, proto neuvádíme žádná jména, ani názvy. Cílem je upozornit laickou veřejnost (zájemce o štěňata novofundlandského psa) na fakt, že není šampion jako šampion :-)).

Diskuze

z IP 213.151.218.*** | 16.2.2011 08:16
Pekné napísané a pravdivo. Konečne niekto kto povie realitu nahlas a nie len šušu mušu v zákulisí :)

Ja dúfam, že celý chov sa začne posúvať nie len po stránke vystavovania ale aj po tej zdravotnej.
A myslím, že ten kto sa pohybuje okolo chovu čistokrvných psov, rýchlo zistí, že nie je všetko zlato čo sa blyští........
z IP 88.101.44.*** | www.blackdenis.com | 16.2.2011 16:39
Musím z celým článkem souhlasit.Veliká pochvala za krásné vysvětlení a vím úplně o čem se píše,protože jsem byla taky na výstavách.A musím konstatovat,že opět pojedu do Německa(mám to blíž) a spokojím se se známkou výborná i bez pořadí a titulu,protože tam mám psa pravdivě ohodnoceného.A co se týče vrhů , nikdo vám nezaručí že ze dvou šampionů bude šampion.Klidně ze dvou obyčejných psů,kteří nejezdí na výstavy můžou vzniknou nádherná zvířata.
z IP 88.100.128.*** | www.bearmountain.cz | 22.2.2011 16:26
Děkuji za všechny dvě odvážné reakce :-).
z IP 77.213.10.*** | www.newfie.estranky.cz | 21.6.2011 18:12
Zdravím z Dánska - potkali jsme se minulý rok na SV v Herningu :)
Musím absolutně souhlasit, jak s "rozdílným" posuzováním, tak výlety na snadné výstavy za vítězstvím. Sama vím dobře, jak to chodí např. ve Francii a ve Skandinávii, kde CAC na NV dostane až nejlepší pes a fena = náš národní vítěz. To se pak pes i jeho pán pro šampionát nadře opravdu jinak než někde jinde, jak bylo již psáno v článku. Jinak ale musím přiznat, že podplatitelní rozhodčí jsou i v západní Evropě (moje zkušenost z Francie), jména nebudu zde zveřejňovat, ale jde o rozhodčí, kteří takovou pověst mají a sama jsem to zažila na vlastní kůži a pes na vlastní kožich. Takže nikde není ideál.
z IP 82.209.8.*** | 30.6.2011 09:56
Nedělám si iluze, že na západ o nás je to jiné. Mám jen trochu pocit, že tam to dělají alespoň trochu kultivovaněji. Tady se nám v podstatě víceméně chechtají do ksichtu.